Automaty vendingowe i ich rozwój w przyszłości. Co można w nich znaleźć?
Automaty vendingowe powoli przestają kojarzyć się tylko ze sprzedażą ciepłych i zimnych napojów, przekąsek. Współcześnie to zaawansowane technologicznie maszyny spotykane w obiektach użyteczności publicznej i w firmach – zakładach, biurowcach. Jak działają nowoczesne automaty vendingowe? Co można w nich znaleźć? W jaki sposób ułatwiają życie?
Jak działają nowoczesne automaty vendingowe?
W ASD Systems projektujemy i tworzymy maszyny wydające dla przedsiębiorstw – to samoobsługowe magazyny pracownicze dopasowane do potrzeb konkretnej firmy.
Ze względu na funkcję, którą pełnią, nasze urządzenia działają dosyć specyficznie – brakuje im rozwiązania płatniczego, natomiast są wyposażone w nowoczesne systemy do identyfikacji użytkowników, rozbudowane oprogramowanie i aplikację do zarządzania gospodarką magazynową oraz do optymalizacji procesów.
- Identyfikacja użytkownika. Pracownik używa karty oraz wskazuje miejsce powstania kosztu (projekt, dział), wybiera oraz odbiera produkt. Zarządzający systemem tworzy grupy pracowników i nadaje im dostęp do artykułów.
- Limity pobrań. Aby zmniejszyć zużycie produktów (do 50%), administrator systemu może ograniczyć pracownikom dostęp do tylko tych pozycji, które są im niezbędne, a dodatkowo ustalić limit pobrań artykułów w danym czasie.
- Uproszczone zaopatrzenie. Osoba zarządzająca zaopatrzeniem może także ustawić alerty dla minimalnej ilości produktów, aby zawsze były dostępne. Już same maszyny, poprzez system skanowania bębna, ułatwiają ich załadunek.
- Ewidencja dystrybucji. W aplikacji administrator systemu może sprawdzać (w czasie rzeczywistym) stany magazynowe i dane o produktach, pobraniach i pracownikach. Produktów nie trzeba przeliczać, a to redukuje pomyłki.
- Optymalizacja magazynu. Z automatami ASD Systems zmniejsza się sama powierzchnia magazynu, a dzięki limitowaniu pobrań także zużycie produktów – dzięki temu można zaoszczędzić nawet 50% środków na zaopatrzeniu.
- Uproszczone zarządzanie. W aplikacji IDS można generować zestawienia i raporty przydatne do optymalizacji gospodarki magazynowej. Dzięki ustalaniu miejsc powstawania kosztu rozliczenia w firmie są szybkie i proste.
Co wydają automaty vendingowe, co można w nich znaleźć?
Automaty sprzedające produkty spożywcze (np. zdrowe przekąski, słodycze, napoje gorące, napoje zimne) są coraz częściej spotykane w centrach handlowych i obiektach użyteczności publicznej (szkoły, szpitale, urzędy) – pełnią funkcję samoobsługowych sklepów. To jednak zaledwie ułamek skali zastosowania maszyn wydających!
Maseczkomaty i higieniomaty
Zarówno w przestrzeni publicznej (np. w centrach handlowych), jak i też w zakładach pracy coraz częściej pojawiają się higienomaty czy maseczkomaty ze środkami ochrony osobistej (maseczki, rękawiczki oraz preparaty antybakteryjne w różnych pojemnościach). Szybko i bezpiecznie – bo bez kontaktu z osobami trzecimi – pobrać można produkt, który chroni zdrowie w czasie epidemii czy sezonu infekcyjnego.
W higienomatach obecnie można często dostać także podstawowe artykuły medyczne (gazę, opatrunki, wodę utlenioną, termometr, środki przeciwbólowe) – a nawet testy na obecność wirusa SARS-CoV-2.
Automaty na artykuły BHP, narzędzia, materiały eksploatacyjne
W dużych zakładach pracy, zwłaszcza przemysłowych oraz logistycznych, automaty vendingowe przejmują funkcję magazynów pracowniczych – odciążając pracowników zaopatrzenia. Ułatwiają dystrybucję, oszczędzają czas i pieniądze, pozwalają prowadzić bardziej świadomą i ekonomiczną politykę magazynową.
Automat vendingowy ASD Systems może wydawać produkty różnego typu:
- od artykułów BHP (takich jak maski, rękawice, kaski, okulary),
- przez odzież roboczą i sprzęt (taki jak uprzęże, liny),
- po narzędzia oraz materiały eksploatacyjne i pomocnicze
– czyli wszystko to, co generuje koszty i powinno zostać objęte ścisłą kontrolą.
Automaty vendingowe na wyposażenie biurowe
W automatach vendingowych dystrybuować można setki niewielkich produktów – dlatego automat vendingowy coraz częściej staje się wyposażeniem dużego biura.
Wszystkie te artykuły, które są potrzebne pracownikom biurowym, mogą zmieścić się w jednym niedużym urządzeniu i być pobierane samoobsługowo oraz w chwili, gdy są potrzebne. Różne modele automatów vendingowych dla biur mogą wydawać m.in.:
- artykuły papiernicze (papier, tonery, notesy, kalendarze),
- artykuły piśmiennicze (długopisy, flamastry, ołówki),
- akcesoria biurowe (zszywacze, koszulki, teczki, spinacze),
- sprzęt komputerowy (dyski, podkładki, słuchawki, myszki).
Nieoczywiste zastosowanie automatów vendingowych
Automaty vendingowe przejmują pracę sprzedawców czy pracowników zaopatrzenia, ale coraz częściej spotykamy się z dość niecodziennym ich zastosowaniem. Przykład? Firma produkująca liczarki do banknotów może wykorzystać automat vendingowy do przechowywania pieniędzy w różnych nominałach i walutach.
Współcześnie w przestrzeni publicznej zaczynają już również funkcjonować automaty vendingowe na produkty konkretnego typu, np. karmę dla zwierząt, urządzenia elektroniczne, książki. Powszechnie wykorzystywane są maszyny wydające bilety do środków komunikacji, muzeów czy kin, a także parkometry.
Jak rysuje się przyszłość automatów vendingowych?
Przyszłość automatów vendingowych nietrudno przewidzieć – spotykać je będziemy coraz częściej i wykorzystywać na niemal dowolne sposoby.
Samoobsługa i dostęp 24 h/7 są wygodne dla użytkowników automatów, ale automatyczna sprzedaż, dystrybucja oraz ewidencja to również oszczędność czasu i pieniędzy osób, którzy z vendingu uczynią biznes.
Automaty vendingowe w miejscach publicznych i zakładach pracy niedługo staną się integralną częścią przestrzeni – służąc całemu społeczeństwu!
FAQ:
Jakie są rodzaje automatów vendingowych?
Rodzaje automatów vendingowych niełatwo wyróżnić. Zwykle maszyny wydające są projektowane pod konkretny typ produktów – np. wyposażane w agregat chłodniczy (do zimnych napojów) i rozwiązania płatnicze bądź oprogramowanie pozwalające na dystrybucję produktów dla pracowników w danej firmie czy instytucji.
Jakie produkty mogą być wydawane w automatach vendingowych?
Produkty spożywcze (z gorącymi i zimnymi napojami na czele), artykuły higieniczne i ochronne, biurowe, elektronika, książki, karma dla psów, produkty BHP, narzędzia, a także materiały pomocnicze i eksploatacyjne – niemal wszystkie te przedmioty, które nie są duże i nie muszą być przechowywane w specjalnych warunkach.
Jakie zalety mają maszyny wydające?
Główne zalety automatów vendingowych to: dostępność 24 h/7 oraz samoobsługa, a także automatyczna ewidencja pobrań, czyli oszczędność pracy, czasu i pieniędzy.